در حال بارگذاری اطلاعات ...
درباره ما
  برخی مردمان امام گذشته راعاشقند، نه امام حاضر را!

  میدانی چرا؟!

  امامِ گذشته را هرگونه بخواهند تفسیرمی کنند،

  اما امامِ حاضر را باید فرمان ببرند.

  وکوفیان عاشورا را اینگونه رقم زدند ...

  حبیب الله نعیمی هستم دانش آموز کلاس سوم ریاضی در دبیرستان تیزهوشان میناب.
  در غنی سازی این وبلاگ! از حسینیه شبکه اجتماعی نت ایران و سایت تخصصی امام حسین (ع) یاری گرفتم. امید است با نظر دادن به مطالب ما را در رشد و پیشرفت وبلاگ یاری رسانید.
  با دیدن صفحه اصلی وبلاگ جدید ترین مطالب را از دست ندهید!
  التماس دعا
معرفی صفحه
درباره قداست و فضایل قم، روایات بسیار نقل شده(1)كه هر كدام به نحوی آن را ستوده اند، در اینجا نظر شما را به چند روایت زیر، جلب می كنم:

1ـ روزی جمعی از مردم ری در مدینه به محضر امام صادق(علیه السلام) رفتند و عرض كردند:"ما از اهالی ری هستیم" امام صادق(علیه السلام) فرمود:"آفرین به برادران ما از اهالی قم" آنها گفتند ما از اهالی ری هستیم، امام باز همان سخن خود را تكرار كرد، و این مطلب چند بار تكرار شد، آنگاه فرمود:

"اِنَ لِلهِ حَرَماً و هُوَ مَكَهُ، و اِنَ للرَسُولِ حَرَماً و هُوَ الْمَدینَهُ، و اِنَ لِاَمیرالْمؤمِنینَ حَرَماً وَهُوَ الْكُوفَهُ، وَ اِنَ لَنا حَرَماً و هُوَ بَلْدَهُ قم...؛

برای خدا حرمی هست و آن مكه است، و برای رسول خدا(صلّى الله علیه وآله وسلَّم) حرمی هست و آن مدینه است، و برای امیر مومنان علی(علیه السلام) حرمی است و آن كوفه است، و برای ما(امامان) حرمی است، و آن شهر قم است(2)…"

2ـ در روایت دیگر از قاضی نورالله شوشتری نقل شده كه امام صادق(علیه السلام) پس از ذكر حرم بودن مكه برای خدا، و مدینه برای پیامبر، و كوفه برای علی(علیه السلام) و قم برای امامان(علیه السلام) فرمود:

"اَلا و اِنَ اَلْكُوفَهُ الصَغیرَهِ، اَلا اِنَ لِلْجَنَهِ ثَمانِیَهَ اَبوابِ، ثَلاثَهٌ مِنْها اِلی قُمْ، تُقْبَضُ فیها اِمْرأَهٌ مِنْ وُلْدِی اِسْمُها فاطِمَهُ بِنْتُ مُوسی و تَدْخُلُ بِشَفاعَتِها شِیْعَتی الْجَنَهَ بِاَجْمَعِهِم؛

آگاه باشید كه قم، كوفه كوچك است، آگاه باشید كه برای بهشت هشت دراست كه سه در آن به سوی قم است، بانویی از فرزندان من به نام فاطمه دختر موسی بن جعفر(علیه السلام) در آنجا رحلت می كند كه با شفاعت او همه شیعیان ما وارد بهشت می گردند."(3)

از این حدیث چند مطلب فهمیده است: 1ـ قم همانند كوفه مركز نشر علوم خاندان نبوت است. 2ـ سه در از قم به بهشت گشوده می شود.(4) 3ـ مقام شفاعت حضرت معصومه (سلام الله علیها) بسیار وسیع است.

در مورد اینكه: سه در بهشت از قم به سوی بهشت گشوده شود، از حضرت رضا(علیه السلام) نیز نقل شده كه فرمود:

"لِلْجَنَهِ ثَمانِیَهُ اَبْوابٍ، فَثَلاثَهٌ مِنها لاَهْلِ قُمْ، فَطُوبی لَهُمْ ثُمَ طُوبی لَهُمْ؛

بهشت دارای هشت در است، سه در از آن برای اهل و ساكنان قم می باشد، خوشا به سعادت آنها. باز خوشا به سعادت آنها."(5)

به احتمال قوی، این سه در بهشت در اثر سه پدیده مهم و بزرگی است كه از امتیازایت قم می باشد: 1ـ بارگاه حضرت معصومه (سلام الله علیها) در قم و آثار درخشان آن كه موجب سوق دادن مردم به سوی بهشت می شود. 2ـ حوزه علمیه دیرپای قم كه موجب هدایت انسان ها شده و آنها را به سوی بهشت رهسپار خواهد كرد. 3ـ‌ وجود جمكران و مركزیت قم بعد از مكه و كوفه، به عنوان پایگاه بزرگ امام زمان حضرت ولی عصر(عج) است، و آن حضرت در این پایگاه مقدس، وسایل سعادت مردم را فراهم نموده و آنان را به عواملی كه موجب استحقاق رضوان خدا و بهشت می شود رهنمون خواهد شد. و هم اكنون آثار معنوی آن، بسیار چشمگیر است.

نیز امام صادق(علیه السلام) فرمود:شهر قم شهر ما شیعیان ما است، این شهر، مقدس و پاك می باشد، مردم این شهر ولایت و دوستی ما را پذیرفتند، تا وقتی كه خیانت نكنند هر كسی قصد سویی به آنان داشته باشد به زودی به كیفر خود می رسد، و چنان چه خیانت كنند، خداوند زمامداران ستمگر را بر ایشان مسلط می نماید، اما آنها یاور قائم ما(امام مهدی(علیه السلام)) و خواهان حق ما هستند. آنگاه حضرت سر مبارك را به آسمان بلند كرد و عرض كرد:"اَللهُمَ اَعْصِمْهُم مِنْ كُلِ فِتْنَهٍ؛ خداوندا مردم قم را از هر فتنه ای حفظ كن و از هر هلاكتی نجات بده."(6)

4ـحضرت عبدالعظیم حسنی از اسحاق بن ناصح نقل كرده كه امام كاظم(علیه السلام) درباره قم فرمود:"قم آشیانه و پناهگاه آل محمد و مأوای شیعیان آنها است."(7)

5ـ امام صادق فرمود: وقتی كه گرفتاری و بلا به شما روآورد، به قم بروید، قم مأوی و منزل فرزندان فاطمه(علیه السلام) است، ومحل استراحت مؤمنان می باشد، به زودی زمانی می آید كه شیعیان ما از ما دور هستند، و این دوری برای آنان مصلحت است، تا شناخته نشوند و به این ترتیب خونشان حفظ گردد، و اموالشان غارت نگردد، هر كسی قصد سویی به اهل قم كند، خداوند او را ذلیل و خوار می نماید.(8)

6ـ نیز امام صادق(علیه السلام) فرمود:

"تُربَهُ قُمْ مُقَدَسهٌ وَ اَهْلُها مِنا و نَحْنُ مِنْهُمْ...؛سرزمین قم، مقدس است، و مردم آن از ما هستند و ما از آنها می باشیم(9)…"

7ـ امام رضا(علیه السلام) فرمود: وقتی كه فتنه و بلا عمومی شد و همه جا را فرا گرفت، به قم و اطراف قم بروید، زیرا از قم بلاها برداشته شده است.(10)

8ـ رسول اكرم(صلّى الله علیه وآله وسلَّم) فرمود: در شب معراج در آسمان چهارم به قبه ای كه از لؤلؤ بود، نگاه كردم، چهار ركن و چهار در داشت، گویا از استبرق سبز بود، گفتم: ای جبرئیل این قبه چیست كه در آسمان چهارم بهتر از آن ندیده ام؟! گفت: این قبه، صورت شهری است كه آن را"قم" می گویند، بندگان خدا در آن اجتماع می كنند، امیدوار به شفاعت رسول خدا در روز حشر و حساب هستند، و آنها دستخوش حزن و گرفتاری خواهند شد.(11)

پی نوشت :
(1) ـ قسمتی از این روایات در بحار، ج 60، از صفحه 211 تا 231 آمده است.
(2) ـ بحار، ج 60،‌ص 216.
(3) ـ بحارج‌60، ص 228، مجالس المؤمنین، ج 1،‌ص 83.
(4) ـ مطابق بعضی از روایات آمده: یك دربهشت از قم گشوده شود(بحار، ج 60،‌ص 215).
(5) ـ بحار، ج 60، ص 228.
(6) ـ انوالمشعشین، ج 1،‌ص 112.
(7) ـ …قم عُش آلِ محمدٍ و مَأوی شیعتهم(بحار، ج 6،‌ص 214)
(8) ـ انوارالمشعشین، ص 114، از آنجایی كه اهل قم ارادت خاصی به ائمة هدی(علیه السلام) داشتند، فرزندان و نوادگان آنها را عزت و احترام پذیرفتند، آنها هم با كمال آزادی بدون تقیه در قم زندگی می كردند و تا آخر عمر در قم می ماندند و كثرت بارگاه امامزادگان در قم حاكی از همین مطلب است، این است كه شاعر می گوید:
هستند چهارصد و چهل و چار از شرف
مدفون به امر حق همه چون دُر در این صدف
اولاد مرتضی علی آن شاه لو كُشف
فرقی مدان میان قم و كعبه و نجف
جان می دهند اهل رخد در نثار قم
(9) ـ بحار، ج 60،‌ص 218.
(10) ـ بحار، ج 60،‌ص 214 و 215.
(11) ـ اختصاصی شیخ مفید، ص 101.
نوشته شده در سه شنبه 8 بهمن 1392 توسط حبیب الله نعیمی
موضوعات: معصومه(س)خواهر امام رضا(س),
نظرات ()
where can you buy viagra australia در یکشنبه 19 خرداد 1398 10:18 ب.ظ گفته:

Heya i am for the primary time here. I came across this board and I in finding It truly useful & it helped me out a lot. I hope to present one thing again and aid others such as you aided me.
ارسال یک نظر جدید
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
آخرین مطالب ارسالی
آمار و امكانات
 • آخرین بروزرسانی :
 • تعداد كل مطالب :
 • تعداد کل نویسندگان :
 • بازدید امروز :
 • بازدید دیروز :
 • بازدید این ماه :
 • بازدید ماه قبل :
 • بازدید کل :
 • آخرین بازید از وبلاگ :
آمار و امكانات
این صفحه را به اشتراک بگذارید
RSS
ساعت فلش مذهبی تاریخ روز
دعای فرج
روزشمار محرم عاشورا
دعای عظم البلا دانشنامه عاشورا
زیارت عاشورا آیه قرآن تصادفی مهدویت امام زمان (عج) حدیث موضوعی آیه قرآن پخش زنده حرم

مهدی بیا

پیج رنک گوگل
Up Page
ساخت وبلاگ در میهن بلاگ

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | ساخت وبلاگ صوتی صدالاگ | سوال و جواب و پاسخ | رسانه فروردین، تبلیغات اینترنتی، رپرتاژ، بنر، سئو | Buy Website Traffic